Γραφείο αντιμετώπισης της ενεργειακής φτώχειας στο δήμο της Τρίπολης
![Βιώσιμη Πόλη](https://arcadiatv.gr/wp-content/uploads/2023/02/Βιώσιμη-Πόλη-780x470.png)
Το Δίκτυο Πόλεων ” Βιώσιμη Πόλη ”, θα πραγματοποιήσει, από κοινού με τον δήμο Τρίπολης, την ημερίδα με τίτλο « Καταπολεμώντας την ενεργειακή φτώχεια – Το Ευρωπαϊκό Έργο POWERPOOR ».
Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη, 21 Φεβρουαρίου 2023, στις 11 το πρωί, στο Πνευματικό Κέντρο της Τρίπολης.
Στόχος της εκδήλωσης είναι η παρουσίαση στοιχείων, σχετικά με τον εντοπισμό, των ενεργειακά, αδύναμων νοικοκυριών, η παροχή συμβουλών για την εξοικονόμηση της ενέργειας και η ενθάρρυνση της αξιοποίησης των εναλλακτικών πηγών χρηματοδότησης απ’ τους δημότες.
Παράλληλα, η εκδήλωση, θα σηματοδοτήσει και την έναρξη των εργασιών του γραφείου αντιμετώπισης της ενεργειακής φτώχειας του δήμου Τρίπολης
Μέσω του powerpoor, δίνεται η δυνατότητα στους δήμους, να διευρύνουν την κοινωνική τους πολιτική και μέσω της ίδρυσης των ενεργειακών κοινοτήτων να αποκομίσουν οφέλη σε πολλά επίπεδα.
Επίσης, ενισχύεται η προβολή και η δικτύωση των δήμων, με άλλους δήμους της Ευρώπης, αυξάνοντας την πιθανότητα πρόσθετης χρηματοδότησής τους, από ευρωπαικούς πόρους.
ertnews.gr