Επίσκεψη του δημάρχου για την επιμορφωτική ημερίδα στην Τρίπολη
![313103023 1358147821387098 52484936553968772 N.jpg](https://arcadiatv.gr/wp-content/uploads/2022/11/313103023_1358147821387098_52484936553968772_n-780x470.jpg)
Επιμορφωτική ημερίδα με θέμα: «Κυκλική Οικονομία και Διαχείριση Απορριμμάτων», διοργάνωσε ο Περιφερειακός Σύνδεσμος ΦΟΔΣΑ Περιφέρειας Πελοποννήσου, στην Τρίπολη.
Στην ημερίδα, στην οποία μεταξύ άλλων συμμετείχε ο Γενικός Γραμματέας Συντονισμού Διαχείρισης Αποβλήτων, Μανώλης Γραφάκος, χαιρετισμό απηύθυνε ο Δήμαρχος Καλαμάτας και Αντιπρόεδρος της Περιφερειακής Ένωσης Δήμων Πελοποννήσου, Θανάσης Βασιλόπουλος.
Ο κ. Βασιλόπουλος τόνισε, μεταξύ άλλων, ότι η κυκλική οικονομία είναι η απάντηση στην ανάγκη για εξοικονόμηση φυσικών πόρων και αειφόρο ανάπτυξη και υπογράμμισε πως η Καλαμάτα έχει ως βασικό άξονα τη διαχείριση των απορριμμάτων και την κυκλική οικονομία, στο κλιματικό συμβόλαιο το οποίο συντάσσει στο πλαίσιο της συμμετοχής της στην Ευρωπαϊκή Αποστολής των 100 Κλιματικά Ουδέτερων και Έξυπνων πόλεων της Ε.Ε. έως το 2030.